Donald Trump úgy gyorsítaná fel az orosz-ukrán béketárgyalásokat, hogy sem az EU-t, sem Ukrajnát nem vonná be a béketárgyalások előkészítésébe, hanem Washington közvetlenül Moszkvával egyeztetne. A fejleményekre reagálva hétfőn több európai vezető találkozik Párizsban az Emmanuel Macron által összehívott rendkívüli EU-csúcson, hogy közös stratégiát alakítsanak ki és megőrizzék Ukrajna érdekeinek védelmét. A mostani egyeztetésen a teljes EU-s vezérkar mellett több uniós vezető vesz részt, de Magyarország nem képviselteti magát.
Ma rendkívüli ülést tart az Európai Unió, melyen a fő téma Ukrajna további támogatása és egy hatékony békeszerződés összeállítása lesz. A Guardian információi szerint az EU-s vezetők egyeztetnek majd arról is, hogy Ukrajna automatikusan NATO-taggá válhasson, ha Oroszország ismét megtámadja, miután lezárul a mostani háború.
Az európai vezetők informális találkozót terveznek Ukrajnáról, amelynek részleteiről jelenleg is egyeztetések folynak. A francia elnökség egyik tisztviselője megerősítette, hogy Franciaország tárgyalásokat folytat szövetségeseivel a lehetséges csúcstalálkozóról, bár konkrét döntés még nem született - írja a Reuters.
Európának erősítenie kell védelmi és gazdasági képességeit, és növelnie kell gazdasági függetlenségét. Trump visszatérését egyfajta lökés lehet, amely arra ösztönzi az EU-t, hogy befektessen saját védelmébe, gazdaságába és technológiájába. Az EU-nak most kell gyorsítania és cselekednie, mivel nincs más választása, és elfogyott az idő, fel kell oldania a pénzügyi korlátozásokat, valamint új gazdasági stratégiát kell kidolgoznia – mondta Emmanuel Macron, Franciaország elnöke egy interjúban, amelyben Donald Trump visszatérését elektrosokknak nevezte, amely arra készteti Európát, hogy saját jövőjéről és Ukrajna helyzetéről is maga gondoskodjon.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. Az első részben azt jártuk körbe, hogyan reagálhat az Európai Unió Donald Trump amerikai elnök vámfenyegetésére. A téma a hétfői EU-csúcson is terítékre került, bár hivatalosan biztonságpolitikai beruházásokról tárgyaltak a vezetők. Vendégünk Szabó Dániel, a Portfolio uniós ügyekkel foglalkozó elemzője volt. A második blokkban a hitelezésről beszélgettünk: miközben a lakossági hitelfelvétel tavaly lendületet kapott, ez a dinamika nem terjedt át a vállalati szektorra. Ezzel kapcsolatban Palkó Istvánt, a Portfolio vezető pénzügyi elemzőjét kérdeztük.
Az Európai Unió vezetői Brüsszelben találkoznak egy informális csúcstalálkozón, hogy megvitassák a közös védelmi politikát és az ezzel kapcsolatos finanszírozási kérdéseket. Várhatóan azonban Donald Trump amerikai elnök pénteken megkezdett vámháborúja miatt a kereskedelempolitika kerül majd a fókuszba, hogy az EU milyen válaszlépéseket tegyen, ha az Egyesült Államok büntetőtarifákat vetne ki az uniós kereskedelemre. Az Egyesült Királyság a brexit után új kereskedelmi megállapodásokkal kerülhet közelebb Európához.
Olekszandr Dubinszkij, az ukrán Verhovna Rada képviselője a Telegram csatornáján tett közzé bejegyzést.
A Louvre múzeum nagyarányú modernizációs projektje részeként a Mona Lisát egy új kiállítótérbe helyezik át, hogy javítsák a látogatók élményét és kezeljék a múzeum zsúfoltsági problémáit. Emmanuel Macron francia elnök terve szerint a projekt 2031-re valósul meg, jelentős változásokat hozva a világ leglátogatottabb múzeumában, például jelentősen emelik a jegyárakat a turistáknak.
Emmanuel Macron francia elnök népszerűsége újabb mélypontra süllyedt az Ipsos közvélemény-kutató intézet legfrissebb felmérése szerint. A La Tribune Dimanche napilap megbízásából készült kutatás alapján az elnök támogatottsága megközelíti a sárgamellényes tüntetések időszakában mért eredményeket - tudósított a Bloomberg.
Emmanuel Macron francia elnök figyelmeztetett, hogy Irán nukleáris programja kritikus ponthoz közelít, ahonnan már nincs visszafordulás. Macron szerint a helyzet nemcsak regionális, hanem globális biztonsági fenyegetést is jelent.
Emmanuel Macron francia elnök hétfőn azt mondta, hogy Ukrajnának reális álláspontot kell képviselnie a területi kérdésekben az Oroszországgal való tárgyalásra irányuló erőfeszítések során – írja a Reuters.
Az európai országok vezetői a háttérben már tárgyalnak arról, hogy egy esetleges tűzszünet vagy békemegállapodás esetén nagy létszámú fegyveres csapatokat küldenének Ukrajnába - tudta meg a Reuters.
Francois Bayrou, a francia centrista Modem párt elnöke és Emmanuel Macron régi szövetségese lett Franciaország új miniszterelnöke Michel Barnier utódjaként. A 73 éves Pau város polgármestere évtizedek óta fontos szereplője a francia politikának, és a jobboldal és baloldal közötti hidat képező személyisége most Macron kormányának stabilitásában is kulcsfontosságú lehet. Döntése azonban jelentős politikai feszültséget szülhet az ellenzék és az államfő között.
Lengyelországnak nincsenek arra vonatkozó tervei, hogy békefenntartó katonákat küldjön Ukrajnába, amennyiben sikerülne tűzszünetet elérni – mondta a Reuters beszámolója szerint Donald Tusk lengyel miniszterelnök, miután Emmanuel Macron francia elnökkel találkozott.
Szymon Hołownia a lengyel Szejm (alsóház) elnöke nyilatkozott a Rzeczpospolita lengyel lapnak. Az interjú során megerősítette: Lengyelország hajlandó lehet katonákat küldeni Ukrajnába, de csakis egy, a NATO-égisze alatt működő békefenntartó misszió keretében.
Emmanuel Macron francia elnök csütörtökön Varsóba érkezik, hogy megvitassa lengyel kollégájával egy európai békefenntartó misszió tervét. A Macron-féle egyeztetések részét képezhetik Donald Trump béketeremtő terveinek Ukrajnában – írja a lengyel Rzeczpospolita.
Költekezni kellene, nincs más út.
Egyre nehezebb helyzetben Kijev.
20%-kal ugrott a forgalom az előző hétvégéhez képest.
A vállalat több mint 280 ezer akkumulátorrendszert is gyártott.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.